Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

Hello there! 

Ten wpis zacznę od kilku pytań. Odpowiedz sobie na nie TAK albo NIE – tylko szczerze 😉

  1. Czy ucząc się języka masz wrażenie, że najprostsze słowa wypadają Ci z głowy?
  2. Czujesz się przytłoczony zbyt dużą ilością nauki słówek?
  3. Uczysz się słówek na pamięć, potrafisz je przetłumaczyć, ale masz problem z użyciem ich w rozmowie?
  4. Zauważasz, że im więcej się uczysz tym mniej słówek pamiętasz?
  5. Nie wiesz jaka metoda jest najlepsza do nauki słownictwa?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedź brzmi TAK, to jest to idealny post dla Ciebie. Wszystkie Twoje odpowiedzi to NIE? Polecam przeczytać ten wpis – może poznasz nową metodę i tym samym urozmaicisz swoją naukę? 

Chciałam dzisiaj przedstawić moje ulubione metody nauki słownictwa. To lecimy! 

 

Uwierz w magię Kontekstu

Możliwe, że już wielokrotnie obiło Ci się o uszy słowo KONTEKST – i bardzo dobrze 🙂 Uważam, że użycie poznanego słowa, idiomu, zwrotu, itd., w kontekście pomaga w procesie nauki i wpływa na lepsze i dłuższe zapamiętanie. 

Jak to zrobić?

Skoro uczę języka angielskiego, to weźmy na tapet słówko właśnie z tego języka.Wyobraźmy sobie, że poznajemy nowe słówko – diligent. Diligent to przymiotnik oznaczający pilny, skrupulatny, staranny. Użyjmy to słowo w kontekście układając z nim zdanie, najlepiej takie, które łatwo zapamiętasz, związane z Twoim doświadczeniem, życiem. Moje propozycje to:

In my opinion, I am a diligent employee.
(Moim zdaniem jestem sumiennym pracownikiem.)

albo 

I have many diligent students.
(Mam wielu pilnych uczniów.) 

Dzięki tej metodzie wiesz jak użyć dane słowo, w którym miejscu i jakie ma znaczenie. Sama często przypominam sobie ułożone zdania w momencie, gdy mam wątpliwości co do danego słownictwa. Ta metoda pomaga w przypadku przyimków, np. 

Tom is diligent in preparing his reports. 
(Tom jest sumienny/staranny w przygotowywaniu jego raportów)

Spróbuj użyć tego sposobu podczas następnej nauki słówek. Jestem ciekawa, czy Ci się spodoba!

Pobawmy się w Skojarzenia

Skojarzenia w nauce słownictwa to mój ulubiony sposób. Niezależnie od długości słówka, stopnia zaawansowania, czy jest to idiom, czasownik frazowy czy przymiotnik, ta metoda sprawdza się u mnie doskonale. 

Znasz przysłowie pierwsze koty za płoty? Oznacza to, że zostały podjęte pierwsze próby i nawet jeśli nie poszło po naszej myśli, później będzie już łatwiej.

W języku angielskim to przysłowie to the first pancake is always spoiled. Dosłowne tłumaczenie to: pierwszy naleśnik jest zawsze zepsuty, czyli ma się nijak do naszego polskiego przysłowia z kotami. 

W takim razie jak zapamiętać angielską wersję naszego polskiego przysłowia? Z pomocą przychodzą skojarzenia. Ucząc się tego przysłowia stwórz sobie skojarzenie, jakąś historyjkę. Nie wiem jak Ty, ale mi nigdy nie wychodzi pierwszy naleśnik i za każdym razem przypominam sobie to przysłowie przy smażeniu pierwszego. A jak to wygląda u Ciebie? 🙂 

Moja rada: im głupsze skojarzenia czy historyjki, tym łatwiej zapamiętać!

A gdyby tak zostać Tłumaczem?

Metoda tłumaczeniowa to moja ostatnia propozycja na dziś. Ten sposób stosuję regularnie nie tylko u siebie, ale również u moich Uczniów zadając im dodatkową pracę domową, na którą składa się około 20 zdań z poznanym przez Kursanta słownictwem. 

Tłumaczenie zdań pomaga nie tylko w nauce słów, ale również w gramatyce, uczy stylu i szyku zdań w danym języku, rozwija umiejętność stosowania synonimów, parafrazowania, itp. 

Na czym polega metoda tłumaczeniowa? Ta metoda polega na bezpośrednim tłumaczeniu z języka ojczystego na język obcy i na odwrót. W ten sposób dokonuje się nauka słów oraz wyżej wymienionych przeze mnie aspektów.

Ułóż zdania z poznanym słownictwem czy zasadą gramatyczną i przetłumacz je na język obcy. Wiem, że w tej metodzie należy wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o wymyślanie zdań, sama czasem tego doświadczam, kiedy tworzę zdania dla moich Kursantów. Z pomocą przychodzą dostępne w Internecie czy księgarniach książki z nastawieniem na metodą tłumaczeniową, np. pozycje wydawnictwa Preston Publishing. 

Nauka słówek jest nudna przyjemna!

Jak widzisz, nauka słownictwa nie musi być kojarzona z nudnym wkuwaniem na pamięć! Pamiętaj, że może prowadzić to do zapamiętywania mechanicznego, czyli bez zrozumienia, często krótkotrwałego. Spowoduje to, że nie będziesz w stanie użyć tego słowa w kontekście, w swoich wypowiedziach, a przecież o to używanie nam chodzi, prawda?

A dla fanów fiszek polecam następujące aplikacje:

  • Quizlet
  • Wordwall
  • Memrise
  • Samodzielne fiszki! A zestaw do zrobienia takich fiszek możesz otrzymać zupełnie za darmo zapisując się do mojego newslettera 🙂

Spodobały Ci się moje propozycje? A może doskonale je znasz i stosujesz? Masz swoje własne sposoby? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Trzymam mocno kciuki za Twoją naukę! Jeśli masz jakieś pytania, śmiało napisz w komentarzu a ja z chęcią pomogę.

Take care,
Iga 

4 komentarze

  1. Kasia
    24 września 2022 @ 19:34

    Bardzo cenne wskazówki, z których z pewnością skorzystam! Świetny post! Nie mogę doczekać się już kolejnych. Dziękuję, ze dzielisz się swoją wiedza! ❤️

    Reply

    • Iga Prusik
      24 września 2022 @ 19:46

      Dziękuję Kasiu! Baaardzo mi miło, że Ci się podoba! A jaki jest Twój ulubiony sposób na naukę słówek? ;*

      Reply

  2. Emilia
    25 września 2022 @ 17:13

    Mega wskazówki, wypróbowałam i….DZIAŁAJĄ!!!
    Naprawdę wszystkim polecam, by tak uczyć się nowych słówek.❤️❤️

    Reply

    • Iga Prusik
      26 września 2022 @ 07:18

      Ale się cieszę, dziękuję ślicznie! ❤️ Powodzenia w nauce :*

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *